Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze ubezpieczenia mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania to forma zabezpieczenia przed wystąpieniem sytuacji niekorzystnych, które mogłyby spowodować jakkolwiek rozumiane szkody na – w tym przypadku, mieszkaniu.

 

Ubezpieczenie chroni posiadacza mieszkania przed przykrymi sytuacjami, związanymi z nieszczęśliwymi zdarzeniami, których naprawienie może poważnie nadszarpnąć budżet lub nie być w ogóle możliwe z powodu braku środków finansowych. Niestety większość z nas nie poświęca odpowiednio wiele czasu na dokładne zapoznanie się z ofertami ubezpieczycieli oraz wyborem najlepszej.

Jeśli nie zwrócisz uwagi na szczegółowe zapisy umowy ubezpieczenia lub nie wyłapiesz pewnych kwestii mających wpływ na wysokość lub w ogóle prawo do wypłaty odszkodowania, błędy te mogą skutkować mniejszym zakresem ubezpieczenia, co wiąże się potem z niższymi wypłacanymi kwotami, jeśli chodzi o wynagrodzenie szkody – lub całkowitą odmową wypłaty odszkodowania.


 

Aby wybrać jak najbardziej korzystną i odpowiednią ofertę ubezpieczeniową, musisz poznać 5 najczęściej popełnianych błędów przy wyborze ubezpieczenia!


 

BŁĄD NR 1: WYBÓR FIRMY UBEZPIECZENIOWEJ WYŁĄCZNIE ze względu na niską cenę składki ubezpieczeniowej

Nikt nie chce przepłacać za polisę ubezpieczeniową. Musisz mieć świadomość tego, że ważniejsze niż niska cena składki, jest wybór odpowiedniej firmy ubezpieczeniowej, której przedstawiciel zawsze będzie do Twojej dyspozycji, pomagając Ci w przypadku wystąpienia szkody i bez problemu wypłacając należne odszkodowanie. Istnieje wiele niezależnych firm ratingowych, które pomagają sprawdzić jakość oraz wypłacalność poszczególnych firm ubezpieczeniowych – warto więc przed podpisaniem umowy zapoznać się z taką opinią. Ważnym jest również, aby zasięgnąć informacji u zaufanych osób, na temat firm ubezpieczeniowych, jakie bierzesz pod uwagę - być może ktoś ma jakieś doświadczenia z poszczególnymi ubezpieczycielami i będzie w stanie doradzić Ci wybór najlepszej firmy. Pamiętaj, że potrzebujesz ubezpieczyciela, który jest rzetelny, służy pomocą w każdej chwili i uczciwie traktuje roszczenia.

 

BŁĄD NR 2: UBEZPIECZENIE DOMU ZA JEGO WARTOŚĆ RYNKOWĄ

Wartość domu może się zmieniać. W miarę upływu czasu maleje, a ludzie decydując się na wybór ubezpieczenia, wybierają opcję ubezpieczenia domu po cenie rynkowej. Jest to wielkim błędem! Twój dom powinien być ubezpieczony na kwotę, jaka byłaby potrzebna do wykonania pełnej jego odbudowy w przypadku wystąpienia szkody – a to rzadko jest równe wartości rynkowej.

 

BŁĄD NR 3: PODSTAWOWY WARIANT UBEZPIECZENIA JEST WYSTARCZAJĄCY

W żadnym wypadku! Podstawowy pakiet ubezpieczenia chroni tylko i wyłącznie mieszkanie lub dom jako mury, wraz z innymi stałymi elementami. Ubezpieczenie to realizowane jest w stosunku do zdarzeń losowych typu zalanie, ogień, etc.

Ten wariant ubezpieczenia wybierany jest najczęściej przez osoby, które starają się o uzyskanie kredytu hipotecznego i natrafiają na warunek banku, jakim jest ubezpieczenie nieruchomości.

Ten typ zabezpieczenia jest powszechnie traktowany jako wydatek zbędny, gdyż realizowana w jego zakresie ochrona jest na minimalnym poziomie.

 

BŁĄD NR 4: Posiadając ubezpieczenie, nie potrzebujemy innych zabezpieczeń.

Kolejny błąd. Pełna ochrona nieruchomości powinna być priorytetem dla każdego właściciela mieszkania lub domu. I bzdurą jest uważanie, że jeśli posiadamy dobry wariant ubezpieczenia, nie potrzebujemy żadnych dodatkowych zabezpieczeń typu alarmy, drzwi antywłamaniowe, monitoring etc.

Pamiętajmy, że każde dodatkowe zabezpieczenie nie tylko sprawia, że mieszkanie staje się mniej narażone na zagrożenie, ale również obniża to składkę ubezpieczeniową w konsekwencji czego bardzo atrakcyjny wariant polisy ubezpieczeniowej możemy posiadać za niezbyt wygórowaną kwotę składki.

 

BŁĄD NR 5: Zabezpieczenie się Ubezpieczeniem NAJEMCY

W przypadku, gdy mieszkasz w wynajmowanym domu lub mieszkaniu musisz wiedzieć, że ubezpieczenie, jakie posiada właściciel budynku lub lokalu, nie pokryje strat wyrządzonych na Twoim dobytku. Dobrze jest więc sporządzić szczegółowy spis posiadanych przedmiotów, aby w rozsądny sposób oszacować ich wartość i rozważyć wykup ubezpieczenia na pokrycie ewentualnych strat. Prawdopodobnie okaże się, że jest to o wiele tańsze niż Ci się wydaje. Jeśli wykupisz ubezpieczenie przystosowane typowo dla najemcy, otrzymasz również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, stąd też w przypadku, gdy w Twoim mieszkaniu pęknie rura i zaleje sąsiada, nie ponosisz żadnej odpowiedzialności.

 

Prawdopodobnie, jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe porady, będziesz w stanie dokonać korzystnej dla siebie selekcji ofert różnych firm ubezpieczeniowych oraz wybrać tę, najbardziej dostosowana do Twoich potrzeb.

Jeśli zauważyłeś, że popełniłeś któryś z powyższych błędów, porozmawiaj ze swoim agentem ubezpieczeniowym, który doradzi Ci, jak zmodyfikować wariant swojego ubezpieczenia, by bez względu na okoliczności, móc liczyć na rekompensatę, która pokryje powstałe szkody.

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze ubezpieczenia mieszkania
Kredyt na mieszkanie w 4 krokach - jak zacząć starania o własne M?
Kary za brak OC w 2019 roku
Jaka jest różnica pomiędzy zadatkiem a zaliczką?
Dlaczego opłaca się inwestować w home staging?
Czym kierować się przy wyborze mieszkania?
10 przykazań, gdy już posiadasz kredyt hipotetyczny
6 rzeczy, które sprawdzić przed kupnem
5 złotych zasad przy zakupie AC
5 zasad, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z kredytów