Czym kierować się przy wyborze mieszkania?

Zakup mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu, dlatego warto poświęcić czas na jej właściwie przemyślenie. Musimy więc określić najistotniejsze dla nas kryteria - co sprawi, że będziemy się tam dobrze czuć? Na samym początku jednak, dobrze zastanowić się w jakim celu planujemy tą inwestycje. Czy ma być to mieszkanie planowane pod założenie rodziny? Wtedy z pewnością skupimy się na innych czynnikach, niż kupując metraż pod wynajem, lub tylko dla siebie. Dlatego jeśli dobrze określimy przeznaczenie mieszkania, łatwiej będzie nam podejmować kolejne kroki.

 

Pierwotne czy wtórne:

To jedna z kluczowych decyzji - rynek pierwotny gwarantuje nam, że będziemy pierwszymi użytkownikami metrażu. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na zakup na samym początku inwestycji deweloperskiej, będziemy mieć możliwość, aby znaleźć lokal najbardziej dostosowany do naszych potrzeb. Kolejnym atutem jest wyznacznik estetyczny - po pierwsze mieszkania z rynku pierwotnego charakteryzują się nowoczesnym budownictwem dostosowanym do obecnych potrzeb. Daje nam to także możliwość urządzenia mieszkania w pełni po swojemu - bez wyrzucania, wyburzania i czyszczenia śladów użytkowania poprzednich lokatorów. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy też liczyć, że sąsiedzi będą ludźmi o podobnym stylu życia, takimi, którzy też szukają dla siebie nowego miejsca. Na koniec warto wspomnieć, że mieszkanie z rynku pierwotnego dużo łatwiej jest nam potem sprzedać (zakładając, że o nie dbaliśmy). Z kolei rynek wtórny jest propozycją na pewno bardziej korzystną finansowo, pozwala na większą elastyczność w negocjacjach. Transakcja jest także realizowana od razu, nie musimy czekać (jak w przypadku dewelopera) na ukończenie inwestycji. Możemy też lepiej poznać najbliższe otoczenie - sąsiadów, czy też miejskie zagospodarowanie terenów. Nasze mieszkanie jest też od razu umeblowane i gotowanie do zamieszkania, co niezależnie od gustów pozwala wprowadzić się natychmiast.

Oba warianty mają oczywiście swoje dobre i złe strony, wszystko zależy od tego, czego szukamy. Rynek pierwotny jest obecnie bardzo popularną propozycją wraz z rozwijającą się urbanizacją, która z każdym kolejnym rokiem poszerza tereny miejskie. Natomiast rynek wtórny jest często jedyną możliwością by zakupić mieszkanie w zabytkowej kamienicy w centrum miasta, lub innej historycznej dzielnicy.

 

Cena:

To tak naprawdę decyduje na jakie mieszkanie możemy sobie pozwolić. Powinniśmy jednak wydzielić kwotę, którą wydamy nie tylko na samą nieruchomość, ale też na czynnik z nim związane - czyli remonty, ewentualna wymiana mebli czy wszystkie inne prace porządkowe. Tak naprawdę większość inwestycji pochłonie dodatkowe koszta - kupując nowe mieszkanie musimy je umeblować, a to z rynku wtórnego zazwyczaj wymaga wymiany, przynajmniej na tyle aby dostosować je do naszych preferencji. Od ceny uzależnione są też inne czynniki - lokalizacja, czy liczba pokoi. Dlatego warto się zastanowić, czy np. chcemy mieszkanie w lepszej dzielnicy ale z mniejszą liczbą pokoi, czy w teoretycznie gorszej, ale gwarantującej nam większą przestrzeń.

 

Lokalizacja:

Przed zakupem warto też szerzej rozejrzeć się po okolicy. Przede wszystkim sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się (lub mają się znaleźć) interesujące nas punkty, czyli np. przystanek tramwajowy, siłownia czy szkoła, w zależności czego potrzebujemy. Infrastruktura powinna też być dostosowana do stylu życia jaki prowadzimy - bliżej centrum znajdziemy więcej lokali związanych z rozrywką, czy też mówiąc szerzej aktywnym trybem życia, a z kolei wybierając inwestycje na obrzeżach, będziemy mogli cieszyć się większym spokojem i ciszą. Warto też poczytać jakie inwestycją są planowane w najbliższych latach - bo może się okazać, że piękny widok na łąkę po paru latach przerodzi nam się w betonową pustynię, lub skupisko bloków. To samo tyczy się budowy autostrad i torów kolejowych, przed zakupem powinno się sprawdzić, czy planowana budowa nie prowadzi blisko naszego docelowego miejsca zamieszkania.

 

Pomieszczenia:

Należy wziąć pod uwagę rozkład mieszkania i dopasować go do swoich preferencji. Po pierwsze, pamiętajmy, że decydując się na wspólną przestrzeń np. kuchni z salonem, nie będziemy mogli potem tego zmienić. Jeśli w przyszłości będziemy chcieli sprzedać mieszkanie, lub przeznaczyć je pod wynajem będziemy musieli wziąć ten czynnik pod uwagę. Powinno się też sprawdzić na jaką stronę świata wychodzą poszczególne części mieszkania, np. sypialnia zwykle powinna wychodzić na zachód, by słońce nie budziło nas rano, a kuchnia na wschód, by wieczorami się dodatkowo nie nagrzewać.

Tak więc przy wyborze mieszkania, nie warto kierować się pierwszym wrażeniem. Nawet jeśli jakieś mieszkanie bardzo nam się podoba, trzeba dopuścić też do siebie racjonalne myśli i sprawdzić rzeczy wspomniane powyżej.

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze ubezpieczenia mieszkania
Kredyt na mieszkanie w 4 krokach - jak zacząć starania o własne M?
Kary za brak OC w 2019 roku
Jaka jest różnica pomiędzy zadatkiem a zaliczką?
Dlaczego opłaca się inwestować w home staging?
Czym kierować się przy wyborze mieszkania?
10 przykazań, gdy już posiadasz kredyt hipotetyczny
6 rzeczy, które sprawdzić przed kupnem
5 złotych zasad przy zakupie AC
5 zasad, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z kredytów