6 rzeczy, które sprawdzić przed kupnem

Mieszkanie to rzecz święta, dlatego przed zakupem powinno się zadbać, aby nic tej świętości nie zakłócało. Żeby tak się stało powinniśmy zadbać o podstawowe rzeczy i sprawdzić je przed złożeniem podpisu pod dokumentem kupna. Dlatego publikujemy dla was krótki poradnik, co należy sprawdzić, aby nic nie było zaskoczeniem.

 

  1. Ogólny stan - od klatki schodowej, po piwnicę. W samym mieszkaniu należy przede wszystkim sprawdzić w jakim stanie są instalacje elektryczne, ściany czy parkiet. W przypadku mieszkań nowych nie ma z tym problemu, ale jeśli kupujemy z rynku wtórnego powinniśmy dobrze się temu przyjrzeć. Na osobne spojrzenie zasługuje ogrzewanie, szczególnie przy kamienicach lub starszych budynkach, nowsze w większości są podłączone do sieci miejskiej. Tak więc jeżeli decydujemy się na mieszkanie z rynku wtórnego, powinniśmy zapytać, jakim piecem dysponuje - elektrycznym czy gazowym, lub jeszcze innym. Każde z nich charakteryzuje się innymi cechami, a co za tym idzie pociąga za sobą różne skutki.

 

  1. Lokalizacja i planowane inwestycje - Przede wszystkim, im bliżej centrum tym cena za metr kwadratowy, będzie znacznie większa. Po drugie warto przejrzeć jakie są plany rozbudowy obszaru na którym chcemy zamieszkać. Może zdarzyć się blisko naszego bloku będzie przebiegać autostrada lub tory kolejowe. Warto też sprawdzić bliskość podstawowych punktów, takich jak: sklepy spożywcze, przystanki tramwajowe, baseny czy siłownie. Lokalizacja bardzo często definiuje czego tak naprawdę potrzebujemy.

 

  1. Czynsz - musimy pamiętać, że koszta administracyjne będziemy płacić regularnie, dlatego powinniśmy dodać je do kosztów mieszkania. Jeżeli cena za metr kwadratowy wydaje się niska, sprawdźmy koszt czynszu - może się okazać, że jest on znacznie wyższy niż zakładaliśmy. Warto, żeby sam właściciel przedstawił miesięczne koszta za ogrzewanie, wodę czy elektryczność. Dodatkowo trzeba też sprawdzić jakie opłaty pobiera wspólnota - te kwoty mogą się różnić nawet o kilkaset złotych.

 

  1. Możliwość rozbudowy - nie każdy układ pokojów da się zmienić, a to istotny czynnik, jeśli będziemy w przyszłości przerabiać mieszkanie - pod wynajem, lub gdy zmieni się liczba lokatorów. Dlatego, aby ułatwić sobie przyszłe remonty i rozbudowy, warto sprawdzić jak daleko możemy się posunąć w naszych planach, aby nie uszkodzić żadnej konstrukcji. Jeśli interesują nas też garaż, miejsce parkingowe lub jakaś wspólna przestrzeń - np. ogródek, powinniśmy to również zakomunikować.

 

  1. Sąsiedzi - możliwość sprawdzenia tego czynnika istnieje głównie w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, przy zakupie od dewelopera, nie wiemy kto będzie obok nas mieszkał. Jest to ważne, bo jak wiadomo z sąsiadem warto żyć w zgodzie - dobry sąsiad potrafi być nieocenioną pomoc w wielu sprawach. Natomiast zły może skutecznie utrudnić życie i funkcjonowanie w tej wspólnej, bądź co bądź, przestrzeni. Dobrą praktyką będzie więc porozmawianie z sąsiadami przed kupnem i bardziej ogólne poczytanie o dzielnicy, lub konkretnym budynku.

 

  1. Rzetelność sprzedającego - to jest niezwykle ważny punkt, choć wydaje się oczywisty. Jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera, powinniśmy go dokładnie sprawdzić - ile ma zrealizowanych projektów, jak na jego temat wypowiadają się klienci, generalnie wszystko co pomoże nam utrzymać przekonanie, że wywiąże się z swojej budowli. W przypadku biura nieruchomości lub prywatnego sprzedawcy, należy zrobić to samo - poczytać opinie, sprawdzić poprzednie transakcje( o ile to możliwe), a także zdać się na własne wyczucie - po prostu ocenić czy ufamy danemu przedstawicielowi.

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze ubezpieczenia mieszkania
Kredyt na mieszkanie w 4 krokach - jak zacząć starania o własne M?
Kary za brak OC w 2019 roku
Jaka jest różnica pomiędzy zadatkiem a zaliczką?
Dlaczego opłaca się inwestować w home staging?
Czym kierować się przy wyborze mieszkania?
10 przykazań, gdy już posiadasz kredyt hipotetyczny
6 rzeczy, które sprawdzić przed kupnem
5 złotych zasad przy zakupie AC
5 zasad, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z kredytów