Kredyt na mieszkanie w 4 krokach - jak zacząć starania o własne M?

Coraz częściej myślisz o kredycie na własne mieszkanie, ale nie wiesz, od czego zacząć? Kredyt jest bardzo ważną i indywidualną decyzją, na którą wpływa wiele czynników. Cała procedura nie jest jednak aż tak trudna, jak z początku mogłoby się wydawać. Pamiętaj, że to decyzja na lata – dobrze przygotuj się do tej inwestycji, by nie powielać najczęściej popełnianych błędów!

Od czego zacząć starania o kredyt?

Nieruchomości to jedna z najlepszych inwestycji. Ceny mieszkań i gruntów wciąż rosną, a własne mieszkanie czy dom to coś, co możesz przekazywać z pokolenia na pokolenie… lub wynajmować czy sprzedać z zyskiem. Najczęściej zakup mieszkania finansowany jest właśnie za pomocą kredytu hipotecznego.

Procedura ubiegania się o kredyt nie jest prosta, ale z pomocą specjalistów z łatwością pokonasz drogę od złożenia wniosku kredytowego po wymarzone mieszkanie. Dwie najważniejsze rzeczy to analiza zdolności kredytowej oraz wkład własny – poniżej radzimy, jak sobie z tym poradzić.

 

1. Sprawdź swoją zdolność kredytową

Po pierwsze, sprawdź swoją zdolność kredytową. Bank prześwietli Twoje obciążenia, dochody – ich wysokość oraz regularność, formę zatrudnienia, ale także wiek, liczbę osób w gospodarstwie domowym, środki na wkład własny oraz to, czy posiadasz inne nieruchomości.

Już na wiele lat przed decyzją o kredycie należy pomyśleć o naszej wiarygodności w oczach banku. Kluczowe znaczenie mają wcześniejsze zobowiązania finansowe i to, czy terminowo je spłacałeś: karty kredytowe lub pożyczki.

Każdy bank indywidualnie ocenia zdolność kredytową. Wpływa na nią także to, czy kredyt pokrywa jedynie zakup mieszkania, czy może także będzie finansował remont. Rodzaj rynku: wtórny czy pierwotny to kolejny kluczowy czynnik. Jak wysoki będzie Twój wkład własny? Warto skierować kroki od razu do kilku banków, by móc porównać ich oferty i naszą zdolność kredytową. Nie obejdzie się także bez szczerej kalkulacji: zastanów się, na jaką ratę kredytu możesz sobie pozwolić.

 

2. Oszacuj swój budżet i pamiętaj o innych kosztach!

Podstawowa kwestia o której nie możesz zapomnieć: realnie oceń stosunek swoich zarobków do planowanej wysokości kredytu i prognozowanej wysokości raty.

Pamiętaj także o kosztach dodatkowych. Potencjalni kredytobiorcy często zapominają, o wzięciu pod uwagę takich wydatków jak koszty bankowe, zabezpieczenie kredytu, opłaty notarialne (tzw. taksę notarialną), podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% nabywanej nieruchomości czy opłatę sądową za wpis do księgi wieczystej. W przypadku korzystania z pośrednika dochodzą jeszcze jego koszty manipulacyjne.

Warto wiedzieć także, że kupujący ma prawo się targować i negocjować ofertę, w efekcie zyskując rabat lub np. garaż.

Ostatnia kwestia, to wymagana przez bank wysokość wkładu własnego. Upewnij się, ile wynosi i czy jesteś w stanie pokryć takie zobowiązanie.

 

3. Rynek pierwotny czy wtórny?

To pytanie warto zadać sobie już na wstępie. Kupując mieszkanie od dewelopera, nie do końca wiemy, czego się spodziewać. Często podczas podpisywania umowy możemy zobaczyć jedynie wizualizacje, gdyż budynek jest dopiero na wstępnych etapach budowy. Z drugiej jednak strony, nie musimy martwić się remontem oraz ewentualnymi nieprzyjemnościami takimi jak obciążenia finansowe czy zameldowane osoby.

Rynek wtórny także ma swoje plusy i minusy. Po pierwsze od początku znamy rzeczywisty stan mieszkania. Ceny zazwyczaj są niższe, zwłaszcza gdy sprzedającemu zależy na czasie, a właścicielami stajemy się od razu w momencie podpisania umowy. Dokładnie należy jednak sprawdzić wszystkie dokumenty i sprawdzić, czy w przyszłości nie zaskoczą nas żadne niemiłe niespodzianki.

 

4. Prześwietl każdy szczegół

Czwarta rzecz, o której musisz pamiętać rozważając kredyt hipoteczny, to sprawdzenie dewelopera lub sprzedawcy. Dowiedz się, ile zrealizował projektów i jak oceniają je z perspektywy czasu ich mieszkańcy. Czy inwestycja finansowana jest ze środków własnych czy kredytu? Sprawdź księgę wieczystą i nie spiesz się – daj sobie czas na namysł. Odwiedź mieszkanie kilka razy, o różnych porach dnia, przyjrzyj się sąsiadom, dokładnie przeanalizuj techniczny stan nieruchomości.

 

Powyższe porady są oczywiście jedynie wprowadzeniem do tematu – decyzja o kredycie oraz wybór banku zawsze powinna być poprzedzona indywidualnymi konsultacjami z reprezentantami banków. Z pewnością te rozmowy będą jednak prostsze, gdy przed przystąpieniem do nich zdobędziesz podstawowe informacje o tym, jak zacząć starania o własne mieszkanie i jakie warunki spełnić, by dostać korzystny kredyt i wprowadzić marzenia w życie.

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze ubezpieczenia mieszkania
Kredyt na mieszkanie w 4 krokach - jak zacząć starania o własne M?
Kary za brak OC w 2019 roku
Jaka jest różnica pomiędzy zadatkiem a zaliczką?
Dlaczego opłaca się inwestować w home staging?
Czym kierować się przy wyborze mieszkania?
10 przykazań, gdy już posiadasz kredyt hipotetyczny
6 rzeczy, które sprawdzić przed kupnem
5 złotych zasad przy zakupie AC
5 zasad, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z kredytów