5 zasad, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z kredytów

Niestety! Zadłużenie Polaków nie maleje, jak można by oczekiwać, lecz rośnie. Z roku na rok wzrasta liczba osób posiadając zadłużenie wzrasta. Dotyczy to zarówno nowych kredytobiorców, jak i starych, którzy mają kolejne kredyty lub których kredyt staje się nagle droższy do spłacenia. To może frustrować! Aby uniknąć kredytowych problemów trzymaj się pięciu podstawowych zasad.

 

Zasada pierwsza – czy stać Cię na kredyt?

Wizja dodatkowej gotówki na niezbędne rzeczy, zakupy, wycieczkę lub pieniędzy na mieszkanie jest bardzo kusząca. Jednak pożyczka nie jest darowizną ze strony banku lub innej placówki finansowej i trzeba ją oddać, wraz z naliczanymi na bieżąco odsetkami. W związku z tym powinieneś policzyć, czy faktycznie stać Cię na pożyczenie pieniędzy oraz spłatę zadłużenia. Spójrz dokładnie albo stwórz listę swoich miesięcznych przychodów oraz wydatków, uzupełniając ją zarówno o rachunki, jak i o sumy na jedzenie, ubrania, wydatki szkolne dzieci, jeśli je posiadasz, wydarzenia kulturalne. Sprawdź, ile zostaje Ci po podsumowaniu wydatków czy coś zostaje i czy wystarczyłoby na raty.

 

Zasada druga – oceń wysokość kredytu

Kredyt lub pożyczka to nie tylko suma, którą się otrzymuje, to także związane z tym odsetki naliczane przez bank. Weź to pod uwagę obliczając swoje wydatki i przychody, aby nie być niemile zaskoczonym. W obliczeniu raty kredytu z odsetkami pomagają dostępne w Internecie kalkulatory pożyczkowe. Wpisując planowaną kwotę kredytu można łatwo dowiedzieć się jaka będzie rata, jakie będą odsetki i w ten sposób sytuacja będzie jaśniejsza, a wzięcie lub rezygnacja z kredytu stanie się świadomą decyzję. Zawsze mierz swoje finansowe siły na zamiary, żeby uniknąć problemów.

 

Zasada trzecia – zaplanuj swój budżet

Po policzeniu swojego domowego budżetu, po sprawdzeniu całkowitych kosztów kredytu możesz przystąpić do działania. Sprawdź, na czym możesz oszczędzić, z czego w razie potrzeby możesz zrezygnować. Dzięki temu ewentualne wahania w wysokości rat i odsetek nie będą wielkim problemem ani nie spowodują u Ciebie paniki i konieczności szukania dodatkowych źródeł pieniędzy do spłacenia zaciągniętego zobowiązania. Ważne jest posiadać pewną rezerwę finansową, na nieprzewidziany wzrost opłat kredytowych.

 

Zasada czwarta – popraw płynność finansową

Jeżeli musisz wziąć kredyt, a boisz się, że spłata będzie nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu spróbuj poprawić swoje dochody. W zależności od umiejętności i możliwości pomyśl o dorabianiu. Może masz wolny pokój, a mieszkasz w turystycznej miejscowości? Wynajmij go. Może jesteś dobrym kierowcą? Zatrudnij się jako kierowca na część etatu. Może lubisz piec ciasta lub wykonywać prace domowe, to także sposób na dodatkowe kwoty, które mogą albo posłużyć na spłacenie rat, albo trafiać do domowego budżetu na bieżące wydatki. Uzyskiwane kwoty nie muszą być niezwykle wysokie, ale nawet niewielkie z powodzeniem podreperują stan konta.

 

Zasada piąta – nie uciekaj od banku

Być może w pewnym momencie okaże się, że spłata staje się problemem- może zmienisz pracę lub ją stracisz, może odsetki wzrosną i każda spłata będzie utrudnieniem. Najgorsze, co w takiej chwili możesz zrobić to uciekać od kontaktu z bankiem i udawać, że nie masz żadnego zobowiązania. Jeśli masz problemy ze spłatą wyjdź im naprzeciw i kontaktuj się z bankiem. Idź do placówki, zadzwoń, odbieraj pisma od nich i spróbuj wypracować kompromis w postaci mniejszych rat na dłuższy czas. W przypadku posiadania kilku kredytów najlepiej pomyśleć o skonsolidowaniu ich w jeden, tzw. kredyt konsolidacyjny. Uzyskuje się w ten sposób jedną ratę do spłacania, zamiast kilku.

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze ubezpieczenia mieszkania
Kredyt na mieszkanie w 4 krokach - jak zacząć starania o własne M?
Kary za brak OC w 2019 roku
Jaka jest różnica pomiędzy zadatkiem a zaliczką?
Dlaczego opłaca się inwestować w home staging?
Czym kierować się przy wyborze mieszkania?
10 przykazań, gdy już posiadasz kredyt hipotetyczny
6 rzeczy, które sprawdzić przed kupnem
5 złotych zasad przy zakupie AC
5 zasad, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z kredytów