Mieszkanie w centrum czy dom pod miastem?

Osoby, które pracują bądź żyją w wielkim mieście mają spory wybór, jeśli chodzi o lokalizację i rodzaj miejsca zamieszkania. Mogą bowiem wybrać dom lub mieszkanie w centrum, w oddalonej od niego dzielnicy bądź pod miastem. Życie w różnych częściach jednego miasta zwykle diametralnie różni się od siebie. Takie miejsce powinno przede wszystkim odzwierciedlać styl życia, jaki chcemy prowadzić. Podpowiadamy, jak wybrać idealne miejsce zamieszkania.

Mieszkanie w centrum Krakowa

Każdy wybór ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Mieszkanie w centrum dużego miasta, takiego jak na przykład Kraków, to świetne rozwiązanie dla studentów i osób, które tam pracują. To również doskonały wybór dla osób, które nie posiadają samochodu, ale nie przepadają też za długimi podróżami w komunikacji miejskiej. W centrum lub w niedużej odległości od niego znajduje się większość sklepów i galerii, a także teatrów, restauracji, kin, renomowanych szkół oraz basenów czy innych miejsc, w których można zapisać dziecko na warsztaty lub samemu udać się na kursy i konferencje. W ścisłym centrum odbywają się także liczne imprezy najwyższej rangi i po prostu kwitnie nocne życie (nie tylko w weekend). Wadami zamieszkania w centrum może być dla kogoś hałas, duża liczba osób, które stale przebywają w pobliżu atrakcji turystycznych. Żyjąc w centrum należy się również liczyć z częstymi korkami, małą liczbą miejsc parkingowych ale i małą ilością terenów zielonych czy brakiem wolnej przestrzeni. Zakup mieszkania wiąże się jednak z mniejszą ilością prac, jeśli chodzi o naprawy domu i jego konserwację.

Domy pod Krakowem

Zakup domu bądź działki pod Krakowem to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za hałasem i tłokiem, od których nie da się uciec w centrum miasta. Żyjąc pod miastem możemy być również bliżej natury. Właśnie na obrzeżach znajdziemy piękne parki, lasy, oraz otwarte i nieprzytłaczające przestrzenie, które sprawiają, że jest to idealna lokalizacja dla osób posiadających dzieci oraz zwierzęta domowe. Domy pod Krakowem posiadają również znacznie większy metraż niż mieszkania w centrum. Każdy dom posiada także ogródek, w którym można odpoczywać, urządzać spotkania ze znajomymi i zajmować się ulubionymi roślinami. Minęły już czasy, w których na obrzeżach miasta nie budowano galerii czy szkół. Nadal jednak ich ogromna część znajduje się w centrum. Jeśli nie przeszkadza nam niewielki wybór, jeśli chodzi o sklepy czy atrakcje – domy pod Krakowem będą świetnym wyborem. Decydując się na zakup domu lub działki za miastem należy pamiętać, że w takiej lokalizacji czasami trudno obejść się bez własnego samochodu.

Podsumowanie

Podczas wyboru miejsca zamieszkania należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Do takich czynników może należeć wszystko, co dana osoba uzna za istotne, czyli m.in. odległość do pracy, odległość do miejskich i ulubionych atrakcji, bliskość sklepów, targów ze zdrową żywnością, renomowanych szkół dla dzieci, parków, możliwość posiadania ogródka, piękne krajobrazy i nie tylko. Nie sposób zatem określić, czym tak właściwie jest „idealna” lokalizacja do zamieszkania, gdyż każda osoba zastanawiająca się nad zakupem domu czy mieszkania powinna się zastanowić nad tym, na czym jej tak właściwie najbardziej zależy – czy na sporym metrażu, ogrodzie i ciszy po południu czy jednak na nocnym życiu i niewielkiej odległości od miejsca pracy, a także bliskość sklepów.