Jak chronić oszczędności przed inflacją? Inwestowanie w nieruchomości

 

Inflacja stale rośnie, a jej negatywne skutki sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad ochroną swoich oszczędności. Do najskuteczniejszych metod walki z utratą wartości funduszy należy inwestowanie. Powszechnie uważa się, że rynek nieruchomości stanowi wyjątkowo bezpieczne miejsce dla inwestorów. Czy inwestowanie w nieruchomości skutecznie chroni przed inflacją? Czy warto inwestować nieruchomości w Krakowie i okolicach?

Ceny mieszkań a inflacja

Pierwszą rzeczą, o której warto wiedzieć, zastanawiać się nad sensem zainwestowania swoich oszczędności w nieruchomości (mieszkania, domy, lokale, działki Kraków i nie tylko) jest fakt, że od wielu już lat ceny mieszkań rosną szybciej niż inflacja. Co to oznacza? Inwestowanie pieniędzy w nieruchomości sprawia, że nie tracą one siły nabywczej i przynoszą zyski. Realny zysk ze sprzedaży domu czy mieszkania jest zatem wyższy niż inflacja. Trend ten utrzymuje się zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym i nic nie wskazuje na to, aby miało się coś w tej kwestii zmienić. Warto zauważyć, że inwestowanie w nieruchomości jest nie tylko bezpieczne, ale i opłacalne – można być pewnym, że sprzedaż lub wynajem przyniesie zarobek, a na sprzedaży nie stracimy.

Nieruchomości a lokaty

Swoje oszczędności można zamieścić również na lokatach. Zyski z lokat są obecnie niezwykle niskie, a przy obecnym poziomie inflacji można nawet stracić. Dlaczego tak się dzieje? Siła nabywcza zamrożonych na lokatach pieniędzy stale maleje, a zyski nie są w stanie wyrównać strat. Zamieszczenie swoich oszczędności na lokatach może brzmieć kusząco – w końcu już na początku inwestycji w teorii można oszacować ile się na niej zarobi. Może się jednak okazać, że nie zarobi się nic, albo się nawet straci. Z tego powodu lepiej zakupić nieruchomości z Krakowie lub jego bezpośredniej okolicy, które to nie stracą na swojej wartości.

Nieruchomości a inne inwestycje

Innym sposobem na ochronę oszczędności przed inflacją jest inwestowanie na giełdzie albo wymiana waluty. Istnieje jednak poważna wada takich inwestycji – nigdy nie wiadomo jaki przyniosą one skutek. Obecnie najlepiej inwestować w mieszkania lub lokale na sprzedaż i wynajem (Kraków). Biorąc pod uwagę lokaty, wymianę waluty lub giełdę, nieruchomością stanowią wyjątkowo bezpieczne rozwiązanie. 

Inne zalety zakupu nieruchomości

  • regularny zarobek - inwestowanie w mieszkania, lokale, działki (Kraków) czy domy (zarówno w Krakowie jak i pod Krakowem) może przynosić zyski i to nie tylko po ich sprzedaży. Dzierżawa nieruchomości lub wynajem pozwala otrzymywać regularne, comiesięczne wpływy na konto – to dobry sposób na zarobek;
  • nigdy nie będzie brakowało klientów – popyt na mieszkania w dużych miastach, domy pod Krakowem lub działki w malowniczych lokalizacjach nadal przewyższa podaż, co oznacza, że jest mniej nieruchomości niż chętnych. Jeszcze bardzo długo nie zabraknie klientów na kolejne lokale, nawet przy stale rosnących cenach;
  • zabezpieczenie na lata - zakup nieruchomości zapewnia ochronę na lata. W ten sposób można zadbać o przyszłość swoją bądź swoich dzieci. Lokale w odpowiednich lokalizacjach będą tylko zwiększać swoją wartość.