Czy warto w 2022 inwestować w ziemię?

Obecna sytuacja na rynku inwestycyjnym nie należy do najłatwiejszych dla początkujących inwestorów. Dziś nawet eksperci nie są do końca pewni, w co warto zainwestować, aby nie stracić części środków. Wielu osobom nasuwa się dziś pytanie – czy warto w 2022 ulokować pieniądze w grunty?

Ceny gruntów w Polsce

Galopująca inflacja od paru miesięcy podnosi ceny wszystkich produktów. Czy za rok, kiedy prawdopodobnie będzie niższa, nadal będzie się opłacało posiadać działkę? Warto zwrócić uwagę na to, co stało się z cenami w ciągu ostatnich 10 lat.

  • Działki rolne w 2012 roku kosztowały ok. 19 500 zł. za 1ha. W 2021 ceny były już zupełnie inne, uległy znacznym zmianom. W zależności od klasy gruntu (słaba, średnia lub dobra) można było zapłacić od 34 500 do 60 000 zł za 1ha.
  • Za działkę budowlaną w 2012 roku w Warszawie płaciło się około 850 000 zł. do 2 Dekadę później za tę samą działkę należało już zapłacić około 2 mln. zł.
  • W przypadku działki letniskowej za 4,5a ze standardowym domem o pow. 35m2 domem można było zapłacić około 30 000 zł. Dziś cena takiego gruntu wynosi około 65 000 zł.

Jak więc widać, niezależnie od rodzaju działki, ale również i jej lokalizacji, ceny ziemi stale rosną. Według statystyk ceny przez ostatnie 10 lat wzrosły o około 30-60%. Można więc bez wahania uznać, że zakupione dziś działki za kilka lat będą jeszcze droższe, nawet mimo spadku inflacji. Warto zatem kupić działkę jak najwcześniej.

Gdzie warto kupić działkę?

Na wartość działki wpływa wiele czynników, między innymi jej wielkość, ale przede wszystkim położenie. Przed zakupem gruntu warto zastanowić się, jaka ziemia będzie najbardziej dla nas odpowiednia.

  • działki w centrum miasta – tego rodzaju działki stanowią znakomitą inwestycję i najpewniejszy zysk, zwłaszcza kiedy mowa o centrum dużego miasta. Należy jednak zauważyć, że takich działek nie ma zbyt wiele w takich miastach jak Kraków czy Warszawa. Średnie ceny działek w centrum miasta o powierzchni kilku do kilkunastu arów to nawet 5 mln zł;
  • działki na przedmieściach – ziemia tego typu zyskuje na popularności bez względu na to, w jakim województwie się znajduje. Coraz więcej osób decyduje się na podmiejskie grunty bez względu na to, czy mowa o województwie mazowieckim, dolnośląskim czy łódzkim;
  • działki rolne i siedliskowe – działki w spokojnych Bieszczadach, na Mazurach czy na Podlasiu także zyskują coraz większą popularność, a ich ceny dochodzą do kwot znanych z miast. Polacy coraz chętniej decydują się na ziemię w pięknych regionach, które zapewniają bliskość przyrody i spokojny odpoczynek;
  • działki przemysłowe – dobrym pomysłem może okazać się także zakup gruntów przemysłowych, zwłaszcza działek w pobliżu dróg, dworców kolejowych czy autobusowych i lotnisk. Właśnie tam infrastruktura dopiero się tworzy.