Czy warto kupić dom pod Krakowem?

Kraków jest miastem, w którym ceny nieruchomości są bardzo wysokie – im bliżej Starego Miasta tym szybciej rosną. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób ciągle poszukuje tutaj swojego miejsca, zarówno do życia jak i pod inwestycję, i rozgląda się za nowym mieszkaniem lub domem. Świadczą o tym coraz chętnie wyszukiwane frazy, takie, jak „nieruchomość Kraków”. Może, biorąc pod uwagę aktualne ceny, w takiej sytuacji korzystniejszym rozwiązaniem okazałby się dom pod Krakowem?

Zalety nieruchomości zlokalizowanych pod Krakowem

W przypadku nieruchomości, które znajdują się pod Krakowem, czyli w jego najbliższym sąsiedztwie, można z czystym sumieniem mówić o wielu zaletach takiego układu. Przyjrzyjmy się kilku z nich:

  • niższa cena zakupu – nie da się ukryć, że dom lub mieszkanie zlokalizowane pod Krakowem będzie tańsze niż analogicznie taka sama nieruchomość znajdująca się bezpośrednio w mieście;
  • własny ogród – za cenę mieszkania w Krakowie możesz często kupić dom pod miastem, do tego z własnym ogrodem i w otoczeniu zieleni – to argument przekonujący zwłaszcza rodziny z dziećmi, które mają szansę spędzać czas na świeżym powietrzu;
  • szybki rozwój infrastruktury podmiejskiej – nie musisz martwić się trudnościami z dostępem do szkół, placówek zdrowia czy sklepów – gminy doskonale rozumieją potrzebę rozwoju w kontekście rosnącej liczby mieszkańców;

Jak łatwo zauważyć, decyzja o zamieszkaniu za Krakowem może pociągnąć za sobą przede wszystkim spore oszczędności przy jednoczesnym podniesieniu komfortu życia. Jeśli do tego pracujesz zdalnie czy prowadzisz własną działalność gospodarczą, nieruchomość zlokalizowana pod miastem może okazać się dla Ciebie i Twojej rodziny prawdziwym strzałem w dziesiątkę!

Dom pod Krakowem – jakie są wady?

Musimy być uczciwi i maksymalnie obiektywni – zakup domu pod Krakowem nie jest dla każdego. Poza wieloma zaletami wiąże się bowiem także z pewnymi niedogodnościami, które z czasem mogłyby utrudniać codzienne życie.

Największą bolączką osób, które zdecydowały się na zamieszkanie pod miastem są dojazdy – im dalej od Krakowa, tym będą oczywiście dłuższe. Zamiast dotrzeć do pracy w ciągu 20 czy 30 minut, droga w jedną stronę będzie zdecydowanie dłuższa,  a to oznacza, że musisz wcześniej wyjść z domu. Niestety, później też do niego wrócisz. A skoro jeździsz więcej, to również powinieneś liczyć się ze wzrostem wydatków na paliwo czy naprawy eksploatacyjne auta, które jest teraz użytkowane znacznie intensywniej. Nie mniej jednak biorąc pod uwagę korki panujące w Krakowie niemal nieustannie, dojazd może być tylko niewiele dłuższy. A co, jeśli po drodze trzeba jeszcze odwieźć dzieci do szkoły?

Chociaż w większości gmin i miejscowości zlokalizowanych pod Krakowem istnieje już całkiem dobrze rozbudowana infrastruktura, to może zdarzyć się i tak, że miejsce, które wybierzesz, będzie fatalnie skomunikowane, bez dostępu do najważniejszych placówek, w tym przychodni, szkoły czy przedszkola. Nie wszędzie też można jeszcze liczyć na szybki Internet… Co wtedy? Będziesz w stanie wytrzymać w takich warunkach najbliższych kilka lat, zanim miasteczko lub wieś rozwinie się i rozbuduje?

Dom pod Krakowem czy jednak nieruchomość w Krakowie?

Nie odpowiemy jednoznacznie na to pytanie, ponieważ każda sytuacja jest inna i najwięcej zależy od indywidualnego podejścia kupującego. Z pewnością natomiast zalecamy bardzo dokładne przeanalizowanie wszystkich za i przeciw oraz omówienie pomysłu z pozostałymi domownikami. A w razie dodatkowych wątpliwości warto też zwrócić się do agenta nieruchomości, który pomoże zebrać wszystkie dane, a także na Twoje życzenie przedstawi Ci oferty zarówno z jednej, jak i drugiej opcji!