Zmiany w podatku od spadków i darowizn od 2023 roku

W ostatnich tygodniach w sejmie pojawił się projekt mający wprowadzić zmiany w przypadku podatku od spadków i darowizn. Przygotowała go sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji, a zmiany, jeśli zostanie przyjęty, mają obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Jak wyjaśniają specjaliści – zmiany te mają urealnić kwoty wolne od podatku.

Podatek od darowizn i spadków

Podatek od spadków i darowizn nie jest naliczany, jeśli spadek otrzymuje bliska osoba z rodziny i zgłosi do odpowiedniego urzędu, że otrzymała majątek. Jednak jeśli spadkobierca nie należy do kręgu najbliższej rodziny – musi zapłacić pewną wartość w formie podatku. Ostatnie zmiany w tejże ustawie nastąpiły niemal 20 lat temu.

Nowa ustawa

Właśnie w sejmie do pierwszego czytania został skierowany projekt ustawy, który ma wpłynąć na zmianę w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Zdaniem polityków ów projekt ma za zadanie zlikwidować zbędne bariery prawne i administracyjne. Aktualnie obowiązują kwoty z 2003 roku, które wynoszą 6-, 9- i 12-krotność ówczesnego wynagrodzenia minimalnego za pracę (19 lat temu najniższa krajowa wynosiła 800 zł). Nowy projekt ma podnieść te kwoty do 6-, 9- i 12-krotności obecnego wynagrodzenia minimalnego, które wynosi 3010 zł.

Jakie zmiany zostaną wprowadzone w podatku od spadków i darowizn?

Dzisiaj obowiązują trzy grupy podatkowe, jakie obejmują różne osoby i różne kwoty wolne od podatku:

  • bliska rodzina – w tej grupie wszelkie darowizny są całkowicie zwolnione od opodatkowania. Jednak w tym przypadku należy w ciągu sześciu miesięcy zgłosić do urzędu skarbowego otrzymania darowizny przekraczającej wartość 9637 zł. Nowy projekt ma podnieść tę kwotę do 36120 zł;
  • dalsza rodzina – wartość darowizny zwolnionej z podatku w tym wypadku wynosi 7276 zł i za sprawą nowego projektu ma wzrosnąć do 27090 zł;
  • pozostali darczyńcy i spadkobiercy – obecnie kwota wolna od podatku dla trzeciej grupy spadkobierców wynosi 4902 zł, a po zmianach, jakie mają nastąpić w nowym roku, ma ona wynosić 18060 zł.

Do pierwszej grupy należą: małżonek, potomek (dzieci, wnuki, prawnuki), rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, pasierb, synowa, zięć, ojczym, macocha, teściowie. Warto zauważyć, że część z tych osób może być w tak zwanej grupie zerowej, co oznacza, że jeśli zgłoszą się do urzędu skarbowego, że nabyły spadek bądź darowiznę, to nie będą musiały płacić żadnego podatku. Natomiast w drugiej są krewni naszego rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, krewni pasierbów, małżonków rodzeństwa itp. Z kolei w trzeciej grupie znajdują się wszyscy pozostali.

Skąd zmiany?

Przez ostatnie 19 lat nie wprowadzano żadnej korekty. Oznacza to, że dziś, kiedy zostanie podarowany pierścionek zaręczynowy i jego wartość przekracza 4902 zł – narzeczona musi zgłosić się do urzędu skarbowego. Podobnie jest z droższymi prezentami na przykład od teściów. Parlamentarzyści stwierdzili, że obecna wysokość kwot wolnych od podatku jest nieżyciowa, dlatego też postanowili je podnieść. Zdaniem polityków zmiana przepisów wpłynie na życie tysięcy Polaków i znacznie je ułatwi. Kwota wolna od podatku powinna być skorelowana z minimalnym wynagrodzeniem za pracę – skoro wzrosło ono z 800 zł w 2003 do 3010 do dziś, także zmiany kwoty wolnej od podatku są konieczne.

Materiał przygotowany przez biuro nieruchomości ap7.