Sprzedaż mieszkania – samodzielnie czy z biurem nieruchomości?

Decyzja o sprzedaży mieszkania lub domu to poważna sprawa i nie powinna zostać podjęta pochopnie. W końcu wiąże się ze sporymi pieniędzmi oraz kwestiami prawnymi. Nieruchomość można sprzedać samodzielnie, co może generować duży stres, albo zdecydować się na pomoc profesjonalnej agencji nieruchomości, która oferuje kompleksowe usługi. W poniższym artykule przedstawiamy zalety i wady obu rozwiązań.

Sprzedaż samodzielna

Sprzedając mieszkanie samodzielnie należy po pierwsze odpowiednio przygotować wnętrza do zdjęć i prezentacji zainteresowanym osobom. Można to zrobić samemu lub zdecydować się na wynajęcie firmy sprzątającej. Następnie należy wykonać dobrej jakości fotografie z odpowiednim światłem, które pozwolą potencjalnym klientom zapoznać się z szczegółowym układem lokalu lub domu. Kolejnym krokiem jest utworzenie ofert sprzedażowych oraz zamieszczenie ich na portalach z ogłoszeniami. Należy też liczyć się z wydatkami, ponieważ umieszczanie ogłoszeń na większości portali jest płatne. Warto wcześniej zapoznać się już z istniejącymi ogłoszeniami bądź poszukać wzoru, który nam podpowie jak stworzyć ofertę, która będzie zachęcająca i czytelna. Następnie należy zaczekać na zgłoszenia, przygotować się na pokazywanie mieszkania bądź domu i uzbroić się w cierpliwość. Statystycznie sprzedaż nieruchomości trwa około sześciu miesięcy. Po znalezieniu kupca należy zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty i  udać się do notariusza.   

Sprzedaż z agencją nieruchomości

Współpraca z biurem nieruchomości wygląda inaczej. Proces sprzedaży zaczyna się od wyboru agencji. Ap7 oferuje kompleksowe usługi – nie tylko poszukujemy kupców mieszkań i domów, wykorzystując przy tym wieloletnie doświadczenie oraz kontakty w branży, ale i aktywnie promujemy oferty naszych klientów na portalach branżowych. Oferujemy również porady prawne i wycenę nieruchomości. Klienci mogą skorzystać ze wszystkich bądź tylko z wybranych usług. Zapewniamy wysokiej jakości zdjęcia. Po odpowiednim przygotowaniu nieruchomości pośrednik tworzy profesjonalną ofertę i zajmuje się jej promowaniem. Ogłoszenie zostaje opublikowane na branżowych portalach, zarówno tylko lokalnych, jak i ogólnopolskich. Pracownik agencji nieruchomości obecny jest na prezentacji nieruchomości. Przedstawiciel biura może także negocjować cenę oraz warunki sprzedaży. Warto zauważyć, że taka osoba posiada duże doświadczenie, zdaje sobie sprawę z tego, na ile jest wyceniana nieruchomość i wie jak negocjować. Na końcu biuro zajmuje się sprawami prawnymi, wszelkimi dokumentami i umawia spotkanie notariuszem lub jego pracownik przygotuje stosowne dokumenty (umowa rezerwacyjna, umowa przedwstępna cywiolno-prawna). Współpraca z biurem nieruchomości gwarantuje duże wsparcie podczas całego procesu sprzedaży oraz bezpieczeństwo na każdym jego etapie.   

Sprzedaż mieszkania czy domu to czasochłonny, absorbujący i stresujący proces. Jeśli chcemy, aby wszystko przebiegło szybko i sprawnie, a także zależy nam na profesjonalnych poradach i poczuciu bezpieczeństwa – najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej agencji nieruchomości.