Odbiór mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera to ważna czynność, do której warto dobrze się przygotować. Możesz to zrobić samodzielnie, ale jeśli nie czujesz się na siłach – skorzystaj z usług profesjonalnego inspektora budowlanego, który za Ciebie sprawdzi najważniejsze kwestie. Jeśli jednak zdecydujesz się sam odebrać mieszkanie, odpowiednio się do tego przygotuj. Przeczytaj nasz krótki poradnik.

Samodzielny odbiór techniczny mieszkania

 1. Zarezerwuj sobie czas – na odbiór mieszkania warto przeznaczyć około 2-3h, aby móc sprawdzić wszystko dokładnie, spokojnie i bez pośpiechu.
 2. Wybierz odpowiednią porę – najlepiej wszystkie czynności przeprowadzać w dzień, ponieważ w naturalnym świetle lepiej będzie widać ewentualne usterki.
 3. Zabierz wszystkie niezbędne rzeczy – przygotuj umowę z załącznikami, plan mieszkania, miarkę, kątownik, poziomicę i zapalniczkę. Przyda się także długopis i kartka papieru.
 4. Układ i powierzchnia -  zobacz, czy pomieszczenia rozłożone są w taki sam sposób, jak jest to pokazane na planie mieszkania. Za pomocą miarki zmierz długość, szerokość oraz wysokość pomieszczeń, otworów okiennych oraz drzwi.
 5. Ściany i wylewki – za pomocą poziomicy sprawdź pion ścian i poziom wylewki, natomiast kątownik przyda Ci się do sprawdzenia tego, czy kąty pomiędzy nimi są proste.
 6. Tynki – na ścianie nie powinno być żadnych zgrubień, wybrzuszeń ani pęknięć. Jeśli mieszkasz na ostatnim piętrze, sprawdź także, czy sufit jest suchy, bez plam i przebarwień.
 7. Okna i drzwi – na szybach nie powinno być żadnych zarysowań ani nierówności. Sprawdź, czy nie masz żadnych problemów z ich otwarciem i zamknięciem oraz  czy są szczelne.
 8. Parapety – muszą posiadać odpowiedni spadek, aby swobodnie odprowadzać wodę deszczową. Jeśli zauważysz jakąś nieprawidłowość, musisz koniecznie to zgłosić. W przeciwnym razie w przypadku obfitego deszczu woda może spływać do mieszkania.
 9. Instalacja wentylacyjna – za pomocą zapalniczki sprawdź ciąg wentylacyjny. Płomień powinien odchylić się w stronę otworu wentylacyjnego, co oznacza, że instalacja działa prawidłowo, a Ty w przyszłości nie będziesz musiał martwić się wilgocią czy pleśnią.
 10. Instalacja elektryczna – sprawdź dokładnie, czy układ gniazdek jest zgodny z projektem mieszkania oraz czy wszystkie działają. Możesz wykorzystać do tego próbnik napięcia.
 11. Instalacja techniczna – sprawdź obecność światłowodu oraz instalacji umożliwiającej odbiór telewizji naziemnej i satelitarnej. Wszystkie mieszkania wybudowane po 23.02.2013 r. powinny posiadać te elementy. Ich brak należy zgłosić w protokole.
 12. Instalacja grzewcza – możliwa jest do sprawdzenia tylko w okresie grzewczym. Warto jednak bliżej przyjrzeć się kaloryferom i sprawdzić, czy posiadają wszystkie elementy.
 13. Instalacja gazowa – jej szczelność może sprawdzić jedynie specjalista, który dysponuje profesjonalnym sprzętem.
 14. Instalacja wodna – bez obecności urządzeń sanitarnych nie jest możliwe sprawdzenie poprawności działania tej instalacji.
 15. Spisz protokół odbioru mieszkania – jeśli zauważysz jakąkolwiek usterkę, uwzględnij ją w protokole. Wówczas będziesz mógł ubiegać się o naprawę poszczególnych elementów w określonym terminie.