Jak pandemia koronawirusa odmieniła rynek mieszkaniowy?

Czy rynek mieszkaniowy jest odporny na koronawirusa? Jak obecnie kształtują się ceny mieszkań w Polsce w porównaniu do czasów sprzed pandemii?

Rynek mieszkaniowy w Polsce w czasie pandemii

Początkowo, gdy wybuchła pandemia koronawirusa, ceny mieszkań, domów i działek na krótki moment przestały systematycznie rosnąć, by potem znów powrócić na w miarę wyrównany do lat sprzed pandemii poziom. W pierwsze tygodnie i miesiące pandemii w Polsce, czyli już od około marca/kwietnia, rzeczywiście odrobinę spadło zainteresowanie mieszkaniami na sprzedaż. Kupcy odwlekali sfinalizowanie traksakcji bojąc się o niepewną przyszłość oraz swoje zdrowie i życie. W pierwszych tygodniach i miesiącach pandemii w Polsce większość pośredników i biur nieruchomości odnotowała wyraźny spadek zainteresowania tematem zakupu mieszkań i domów. O ponad połowę spadła liczba telefonów i prezentacji lokali na sprzedaż. Jednak już w ostatnim kwartale 2020 roku, a trend ten utrzymuje się nadal, popyt na zakup mieszkania osiągnął poziom porównywalny do stanu z roku 2018 i 2019.

Rynek mieszkaniowy w pandemii musiał stworzyć nowe warunki, jak w dobie COVID-19 przeprowadzić niektóre czynności, takie jak sfinalizowanie transakcji u notariusza czy podpisanie umowy najmu z nowym najemcą. Wiele biur nieruchomości zaczęło pracę w trybie zdalnym lub modelu hybrydowym, by jak najwięcej czynności przenieść do świata online, by było bezpieczniej - z perspektywy pośredników nieruchomości oraz ich klientów. Bezpośredni kontakt twarzą w twarz był zatem wyłącznie wtedy, gdy sytuacja naprawdę tego wymagała. Wiele formalności związanych z obrotem nieruchomości urzędach miast i gmin można załatwić online - bezpiecznie i bez wychodzenia z domu i tak jest też do dzisiaj.

Rynek mieszkań na wynajem długoterminowy

Jeśli chodzi o rynek mieszkań na wynajem długoterminowy, to wiele osób przeszło na tryb pracy zdalnej, a uczniów i studentów na naukę online. Częstym schematem stał się powrót do domu rodzinnego lub swojego rodzinnego miasta, bo wynajem innego mieszkania - z racji trybu zdalnego - był zbyt  kosztowny lub niepotrzebny. Szacuje się, że w czasie od marca do października ubiegłego roku liczba osób bezrobotnych wzrosła o ponad 100 tysięcy. Nie dziwi zatem fakt, że w przypadku braku zatrudnienia lub redukcji wysokości pensji, wiele osób zdecydowało się na wypowiedzenie umowy najmu mieszkania. Z tej przyczyny wiele lokali stoi obecnie pustych lub ich właściciele szukają bezskutecznie nowego najemcy od tygodni, a nawet miesięcy. W związku z powyższą sytuacją przełożyło się to na obniżkę cen najmu mieszkań. Warto skorzystać z usług biura nieruchomości z Krakowa, takiego jak nasze. Agenci nieruchomości stosują nowoczesne techniki i metody, by skutecznie znaleźć nowego najemcę.

Rynek mieszkań na wynajem krótkoterminowy

Również rynek mieszkań w modelu najmu krótkoterminowego mocno ucierpiał z powodu pandemii koronawirusa. Stale zmieniające się wytyczne odnośnie tego, czy można i na jakich zasadach wynajmować mieszkania w modelu krótkoterminowym, a także ogromny spadek liczby turystów, zamknięcie granic i ograniczenie połączeń: lokalnych i międzynarodowych, odbiło się na kondycji finansowej właścicieli lub zarządców takich mieszkań i apartamentów. Niektórzy zdecydowali się, by dotychczas wynajmowany w modelu krótkoterminowym lokal zmienić na model długoterminowy. Rozwiązanie to było korzystne dla osób, które miały skredytowane nieruchomości, ponieważ były one w stanie pokryć raty. Nie mniej jednak na najmie długoterminowym zarabia się mniej niż na najmie krótkoterminowym. Aktualnie rynek najmu krótkoterminowego znowu powoli budzi się do życia. Warto porozmawiać z naszym doradcą i wspólnie ocenić aktualną sytuację i wspólnie znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie.

Czy ceny mieszkań w Polsce z powodu koronawirusa uległy zmianie?

Czy koronawirus wpłynął na ceny mieszkań w Polsce? Raport GUS przynosi odpowiedź na to pytanie. W drugim kwartale ubiegłego roku ceny mieszkań wzrosły o 10,9% w skali roku. Jeśli chodzi o rynek pierwotny, wzrost ten był na poziomie 5,3%, z kolei na rynku wtórnym aż o 15,4%. Najwyższe ceny mieszkań w Polsce odnotowano w województwie śląskim, a najniższe w małopolskim. Z kolei inny raport - przygotowany przez Narodowy Bank Polski - pokazuje inną tendencję. Ceny mieszkań w Polsce w największych miastach, jak Warszawa czy Wrocław - mowa mieszkaniach z rynku pierwotnego - w drugim kwartale 2020 roku spadły o kilka procent w stosunku do pierwszego kwartału ubiegłego roku.

Jak kształtują się ceny mieszkań w Krakowie? W drugim kwartale 2020 roku ponownie wzrosły. W pierwszym kwartale średnia cena za metr kwadratowy mieszkania o powierzchni użytkowej ok. 55 mkw wynosiła 8 959 zł/mkw, zaś w drugim już 9 056 zł/mkw. Jak te liczby mają się do poprzedniego - 2019 - roku? Otóż w drugim kwartale roku 2019 średnia cena za metr kwadratowy mieszkania o powierzchni użytkowej ok. 55 mkw wynosiła 7 785 zł/mkw, była zatem o około 16% niższa niż rok poźniej.