Jak obliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat?

Masz nowe mieszkanie i zamierzasz je sprzedać bądź planujesz to zrobić w najbliższej przyszłości? Jeśli nabyłeś mieszkanie w ciągu ostatnich 5 lat – zostaniesz obciążony podatkiem dochodowym. Jak obliczyć wysokość takiego podatku i czy można go uniknąć?

Sprzedaż własnej nieruchomości przed upływem 5 lat

Jeśli ktoś chce sprzedać nieruchomość (dom, mieszkanie czy działkę) przed upływem 5 lat od chwili jej nabycia – zwykle musi liczyć się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego (tzw. podatek od wzbogacenia). Według ustawy o podatku dochodowym, podatek ten, w przypadku osób fizycznych, wynosi 19% od dochodu, czyli zarobku z konkretnej transakcji.

Sprzedaż mieszkania z darowizny przed upływem 5 lat

Podobnie jak i w przypadku mieszkania, które zostało samodzielnie zakupione, a potem sprzedane, tak i mieszkanie z darowizny sprzedawane przed upływem 5 lat zostaje obciążone podatkiem dochodowym. Jednak należy zauważyć że, gdy chodzi o mieszkanie ze spadku, wyróżnia się dwie różne transakcje – czyli podatek dochodowy przy przyjęciu darowizny lub spadku i podatek dochodowy po sprzedaży.

Jak obliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości?

Jak wspomniano wyżej – podatek od sprzedaży nieruchomości (Kraków) wynosi obecnie 19%. Należy zauważyć, że jest to procent od dochodu, a nie wartości nieruchomości. Każdy sprzedający mieszkanie czy dom przed upływem 5 lat od zakupu musi zapłacić 19% od różnicy między kwotą ze sprzedaży, a kwotą zakupu nieruchomości (bez względu na to, czy mowa o domu, mieszkaniu, działce czy lokalu usługowym). Zważywszy na nieustanny wzrost cen mieszkań, podatek ten nie jest kwotą małą. Przykładowo – jeśli dom, który został zakupiony za 400 tys zł zostanie sprzedany przed upływem 5 lat od zakupu za 500 tys zł – podatek będzie wynosił 19 tys zł, ponieważ różnica między kwotą zakupu a kwotą sprzedaży wynosi 100 tys zł (19% od 100 tys zł). Należy zauważyć, że podatek ten jest pobierany tylko wówczas, jeżeli sprzedaż następuje do maksymalnie 5 lat podatkowych (nie kalendarzowych) od zakupu danej nieruchomości (Kraków).

Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat a ulga mieszkaniowa

Jeśli chcemy sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat od zakupu – musimy nie tylko zapłacić podatek od wzbogacenia, ale i powiadomić oraz rozliczyć się z urzędem skarbowym. Co ważne, wtedy można skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Jak to zrobić? Należy wypełnić PIT-39 do 30 kwietnia roku podatkowego po sprzedaży domu, mieszkania, działki czy lokalu.

Czy można uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat?

Jak się okazuje, podatek od wzbogacenia po sprzedaży nieruchomości (przed upływem 5 lat od jej zakupu) można uniknąć. Jak to zrobić? Wszystkie środki ze sprzedaży należy przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe, czyli za zdobyte pieniądze trzeba kupić nową nieruchomość bądź rozpocząć budowę domu (wtedy wszelkie wydatki muszą być potwierdzone przez faktury czy umowy). Bardzo ważne jest to, aby środki te wykorzystać w przeciągu maksymalnie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym odbyła się transakcja sprzedaży. Warto zauważyć, że jeśli ktoś wykorzysta tylko część środków, od reszty będzie musiał podatek zapłacić. Podatku dochodowego nie trzeba płacić również wtedy, kiedy nieruchomość zostanie sprzedana w cenie, po której została nabyta bądź niższej – wtedy sprzedający po prostu nie zarabia na sprzedaży danej nieruchomości, więc podatek go nie dotyczy. 

Biuro nieruchomości Kraków

Sprzedaż nieruchomości może wydawać się skomplikowana – jeśli nie chcesz, żeby zaskoczył Cię podatek, o którym nie miałeś pojęcia, albo chcesz się upewnić, że wszystko będzie przebiegać prawidłowo i bezpiecznie – zdecyduj się na współpracę z naszym biurem nieruchomości w Krakowie. Oferujemy pomoc w sprzedaży, zakupie i wynajmie nieruchomości, zapewniając przy tym wiele dodatkowych usług.