Ceny mieszkań 2023 - czy spadną?

Specjaliści przewidują, że w najbliższych miesiącach ceny mieszkań nie spadną, jednak nie powinny też rosnąć. Wszystko wskazuje na to, że utrzymają się one na obecnym poziomie. Rynek obecnie się zatrzymał i wyczekuje na ożywienie, które może nastąpić dzięki programowi niskooprocentowanych kredytów z dopłatą państwa, o którym w ostatnim czasie zrobiło się bardzo głośno.

Z jakiego powodu ceny mieszkań są dziś tak wysokie?

Osoby zajmujące się badaniem rynku nieruchomości wskazują, że obecne wysokie ceny mieszkań są spowodowane kilko czynnikami. Należą do nich wojna, napływ uchodźców, wysoka inflacja, podwyżki stóp procentowych oraz duży spadek zdolności kredytowej potencjalnych nabywców nieruchomości. Wzrosła również cena wynajmu mieszkań, nawet o 20%, z powodu dużego zapotrzebowania na nieruchomości, co spowodował napływ dużej ilości uchodźców z Ukrainy.

Czy ceny mieszkań w 2023 spadną?

Eksperci przewidują, że ceny nie ulegną dużym zmianom lub pozostaną bez zmian. Zaznaczają jednak, że bardzo trudno jest prognozować, jak będzie wyglądać rynek nieruchomości za kilka miesięcy, z tego względu, iż istnieje zbyt dużo czynników, które mają wpływ na ostateczną cenę mieszkania. Ich zdaniem przynajmniej w najbliższych miesiącach powinno być stabilnie.

Jak zmienią się ceny nieruchomości w 2023 roku?

W przypadku mieszkań, z powodu wysokiej inflacji, ceny powinny się nie zmieniać lub mogą się zmienić nieznacznie. Sytuacja jednak będzie się różniła w zależności od segmentu rynku. Analitycy zauważają, że jednocześnie zmalało bardzo zainteresowanie innym rodzajem nieruchomości, a ściśle mówiąc – domami. Eksperci tłumaczą, że wynika to z faktu, iż dom trudniej sprzedać niż mieszkanie, ponadto koszty utrzymania budynku znacznie przewyższają koszty utrzymania mieszkania. Specjaliści uważają, że przez pierwsze kilka miesięcy 2023 roku powinno być po prostu stabilnie. W tym czasie kilkuprocentowe zmiany są jednak czymś zwyczajnym i nie należy się zbytnio przejmować niewielkimi wahaniami cen. Warto przy tym zauważyć, że podczas gdy ceny mieszkań nie powinny się zmieniać, a ceny domów mogą nieco spaść, tak i obserwuje się, że nieruchomości znajdujące się w nieatrakcyjnych lokalizacjach i budynki czy lokale drogie w utrzymaniu tracą na wartości, co jednak nie jest niczym nowym – to normalne zjawisko rynkowe.

Czy warto kupować lub sprzedać mieszkania w 2023 roku?

Dla specjalistów normalne jest również to, że po wielu latach dobrych cen, Polaków czeka nieco trudny rok. Nie znaczy to jednak, że nie warto obecnie kupować czy sprzedawać mieszkań i innych nieruchomości. Jak wynika ze statystyk, ostatnie miesiące 2022 roku, pod względem sprzedaży nieruchomości, były bardzo dobre.

Jak ożywić rynek nieruchomości?

Eksperci zauważają, że ożywienie w kredytach hipotecznych może wprowadzić zapowiadany obecnie program Bezpieczny Kredyt 2 proc. Jednocześnie program ten może wprowadzić niemałe zamieszanie, ponieważ wiele uprawnionych do niego osób, może teraz wstrzymać się z zakupem mieszkania do czasu wejścia w życie programu. Właśnie z tego powodu w drugim kwartale 2023 może zmniejszyć się znacznie popyt na nieruchomości, jednak z pewnością wzrośnie on w trzecim kwartale. Jeśli dodatkowo spadnie inflacja czy wysokość stóp procentowych – wtedy mogą wzrosnąć ceny mieszkań z powodu dużego zainteresowania.

Czy będą powstawać nowe mieszkania?

W obecnej sytuacji większość deweloperów woli ograniczyć inwestycje mieszkaniowe i zaczekać na „lepsze czasy” dla rynku. Szukanie dziś mieszkań może nie być łatwe, warto więc sprawdzić nasze biuro nieruchomości Kraków i zapoznać się z aktualnymi ofertami. Oferujemy profesjonalną pomoc w znalezieniu wymarzonej nieruchomości.