10 przykazań, gdy już posiadasz kredyt hipotetyczny

Kredyt hipoteczny to kredyt na wiele lat. Jest obciążeniem finansowym, które szybko nie mija, jednak pozwala mieć własne mieszkanie lub dom. Żeby cieszyć się nim w pełni, trzeba spłacać zadłużenie, raty, odsetki. Czasami wydaje się to niemożliwe, lecz jeśli trzymasz się pewnych zasad – uda Ci się!

 

Nadpłacaj kredyt

Miło jest dostać dodatkową gotówkę, lecz kiedy masz kredyt nie przeznaczaj jej na chwilowe przyjemności. Podwyżki, nagrody, wypłatę za nadgodziny przynajmniej częściowo wpłacaj do banku, właśnie na kredyt. Nadpłacanie pozwala nie tylko szybciej spłacić zobowiązanie, ale jest także zabezpieczeniem na przyszłość. Nigdy nie wiadomo, kiedy sytuacja finansowa może ulec zmianie i trudniej będzie spłacić ratę. Dodatkowo bank przeliczy kredyt i pozwoli wybrać Ci czy chcesz skrócić czas spłacania kredytu, czy może wolisz zmniejszyć aktualne raty.

 

Sprawdź działanie banku

Wzięcie kredytu w jednym banku, nie oznacza, że trzeba zakończyć jego spłacanie w tej samej instytucji. Gdy zaciągasz kredyt hipoteczny szukasz najlepszego, znajdujesz go i sprawa wydaje się prosta. Jednak sytuacja na rynku, sytuacja gospodarcza może zmienić się w ciągu kilku lat i to, co wcześniej było korzystne, przestaje takie być. Z tego powodu warto sprawdzać oferty kredytowe cały czas, oceniać czy inne banki nie oferują czegoś korzystniejszego. Jeśli uda Ci się znaleźć lepszą ofertę możesz refinansować kredyt, tj. przenieść go do innego banku. Dodatkowo warto sprawdzać także swój własny kredyt na bieżąco, żeby mieć pewność, że bank nie podnosi opłat, nie bez informowania o tym.

 

Oszczędzaj na kredyt

Trudno jest spłacać kredyt hipoteczny i mieć oszczędności, jednak warto się o to postarać. Jest to zabezpieczenie na wypadek trudnych chwil, np. nagłej utraty płynności finansowej. Nie spłacona rata może wywołać poważne konsekwencje w całej spłacie, dlatego dobrze jest mieć rezerwę finansową nie do ruszenia, przeznaczoną tylko na nagłe sytuacje. Minimalną kwotą takiego zabezpieczania powinna być trzykrotność otrzymywanej wypłaty, lecz najlepiej gdyby oszczędności wynosiły więcej.

 

Kontaktuj się z bankiem

Bezproblemowa spłata kredytu to także bieżący kontakt z bankiem. Nie należy ignorować ani maili, ani listów. W mailach często znajdują się informacje o zmianach opłat i warto być z tym na bieżąco, natomiast listownie bank przysyła monity o zaległe raty. Pominięcie takiego może być nieprzyjemne w skutkach i wiązać się z naliczeniem odsetek karnych o znacznej wysokości.

 

Spłata przed terminem

Kredyty hipoteczne są rozkładane na wiele lat. Nie oznacza to jednak, że nie można spłacić ich wcześniej. Wręcz przeciwnie, warto postarać się o ich uiszczenie przed wskazanym czasem. Wynika to z faktu, że umowa kredytowa przewiduje zazwyczaj najpierw spłacanie odsetek, a następie kapitału. Spłacenie go wcześniej uniemożliwia naliczanie dalszych odsetek oraz ułatwia odzyskanie części opłat bankowych związanych z zaciągnięciem zobowiązania kredytowego.

 

Spłata z kantorem internetowym

Kredyty walutowe, np. we frankach były bardzo popularne. Jeżeli już taki kredyt posiadasz spłacaj go walutą z kantorów internetowych. Jest to korzystniejsza opcja, niż bankowe przeliczanie złotówek na obcą walutę. Banki zawyżają stawki i w efekcie za wymianę płaci się więcej, tracąc pieniądze. Kupno waluty w kantorze i przelanie jej do banku jest całkowicie legalne i możliwe, dobrze jest tak robić oraz oszczędzać na kolejnych wpłatach.

 

Spłacaj jeden kredyt

Kredyt hipoteczny, a potem kolejny kredyt i jeszcze jeden, na zupełnie inne cele, to nie jest dobre rozwiązanie. Zwłaszcza jeżeli comiesięcznie nie masz ogromnej nadwyżki finansowej. Im więcej kredytów tym więcej rat do spłacania, co może prowadzić do krachu domowego budżetu. Z tego powodu, jeżeli nie jest to faktycznie konieczne skup się na jednym kredycie i nie bierz następnych. Dopiero po spłaceniu go, sprawdź swoje możliwości finansowe, a następnie zaciągnij kolejny. To ułatwi utrzymanie bezpieczeństwa finansowego.

 

Informuj bank o problemach

Gdy dochodzi do sytuacji, że spłata raty w terminie nie będzie dla Ciebie możliwa, nie ukrywaj tego przed bankiem. Wbrew pozorom bank nie jest instytucja, która tylko czyha na niespłacone nieruchomości i woli, aby raty były sumiennie regulowane. Jeżeli masz problem skontaktuj się z bankiem, wypracuj porozumienie i uzyskaj mniejsze raty albo odroczenie ich spłat o określony czas.

 

Ubezpiecz nieruchomość

W ramach umowy kredytowej zawsze podpisuje się umowę ubezpieczenia nieruchomości. Dobrze to brzmi, lecz chroni głównie bank, dlatego dobrym pomysłem jest dodatkowa polisa. Taka, która zagwarantuje wypłatę odszkodowania na konto własne, a nie na konto banku. To zapewni dodatkowe bezpieczeństwo na wypadek problemów ze spłacaniem zobowiązania.

 

Gromadź i przechowuj dokumenty

Dokumenty związane z kredytem hipotecznym od momentu jego zaciągnięcia po spłatę, nie powinny być lekceważone. Najlepiej założyć na nie jedną teczkę i w niej wszystko chować. Dla bezpieczeństwa można je zeskanować lub sfotografować, żeby zamknąć na dysku wewnętrznym albo zewnętrznym komputera. Jest to istotne dla Ciebie jako posiadacza kredytu, ale może okazać się korzystne również dla spadkobierców.