Kredyt hipoteczny w 2022 – zmiany dla kredytobiorców

W ostatnim czasie raty kredytów i ceny mieszkań wyraźnie wzrosły. Według badań te drugie zwiększyły się średnio o 15%. Z tego powodu wiele osób postanowiło przełożyć zakup domu lub mieszkania na 2022 rok. To jednak nie koniec, jakie zmiany mogą nastąpić przez najbliższe 12 miesięcy? Czy warto zdecydować się na kredyt w nowym roku?

Raty kredytu

Obecnie prognozuje się, że raty kredytów nadal będą rosły i mogą się zwiększyć jeszcze o 10-20%. Według specjalistów najgorsze jest jednak już za nami i większa część przewidzianych zmian już nastąpiła. 2022 rok jest zatem dobrym momentem na kredyt hipoteczny (Kraków).

Zdolność kredytowa

Wraz ze wzrostem rat kredytów i cen nieruchomości, spadła również zdolność kredytowa. Oznacza to tyle, że jeśli osoba prywatna nie otrzymała niedawno podwyżki, to będzie mogła pożyczyć mniej pieniędzy z banku niż we wrześniu w 2021 roku (to właśnie w październiku doszło do pierwszych podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej). Rok temu trzyosobowa rodzina – dwie osoby dorosłe z dzieckiem – mogła zadłużyć się na około 700 tysięcy złotych, o ile osoby dorosłe zarabiały średnią krajową. Dziś maksymalny kredyt, jaki mogą wziąć wynosi około 550 tysięcy złotych.  

Promocje w bankach

W zeszłym roku kredyty hipoteczne były bardzo popularne. Dziś banki obserwują wyraźnie mniejszą skłonność do zaciągania kredytów. Szacuje się, że taka sytuacja może trwać nawet do maja 2022 roku. Z tego powodu banki zaczęły oferować bardziej atrakcyjne oferty – między innymi obniżając marże czy inne koszty. Aby znaleźć obecnie najbardziej korzystną ofertę, najlepiej zdecydować się na współpracę ze specjalistą. Agencja nieruchomości (Kraków), taka jak Ap7, nie tylko zajmuje się wyszukiwaniem wymarzonych nieruchomości, ale i zapewnia doradztwo kredytowe.   

Kredyty bez wkładu własnego

Pod koniec maja 2022 roku ma zostać wprowadzony specjalny rządowy program gwarancji kredytowych dla osób, które chcą kupić mieszkanie. W programie będą mogły wziąć udział osoby, które nie mają własnego „M” lub które mają za małe mieszkania. Wystarczy posiadać wiarygodność oraz zdolność kredytową, aby wziąć kredyt na zakup nieruchomości bądź budowę domu bez wkładu własnego. Warto zauważyć, że jeśli osobom, które posiadają taki dług urodzi się drugie bądź kolejne dziecko to ich kredyt zmniejszy się o 20 tysięcy (w przypadku drugiego dziecka) lub 60 tysięcy złotych (w przypadku kolejnego). Program ten ma pomóc młodym osobom wykonać kolejny krok w dorosłość, na który nie mogły się zdecydować ze względu na epidemię oraz wzrost cen mieszkań i kredytów. Według badań sporo osób między 25 a 34 rokiem życia wyprowadziło by się z domów rodzinnych już w 2020, gdyby nie obecna sytuacja w kraju i na świecie. 

Kredyt ze stałym oprocentowaniem

Szacuje się również, że w 2022 roku mają zyskać popularność kredyty ze stałym oprocentowaniem. W praktyce, raty takiego kredytu są stałe przez kilka lat, zwykle przez 5-7 lat. Po tym czasie należy się umówić z bankiem na nowe zasady. Trzeba jednak zauważyć, że stałe raty to dodatkowy koszt dla klienta – oprocentowanie w tym przypadku jest wyższe niż tradycyjnych kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Opcja ze stałą ratą jest korzystna wtedy, kiedy stop procentowe w kraju będą rosły szybciej niż sądzono wcześniej. Taka sytuacja miała miejsce pod koniec 2021 roku. Nie ma jednak żadnej pewności czy podobnie będzie w 2022 roku.

Ceny nieruchomości

Nie bez znaczenia w przypadku kredytu hipotetycznego jest również cena nieruchomości. Szacuje się, że w tym roku ceny mogą wzrosnąć o 10-20%. Oznacza to, że dynamika wzrostu rat byłaby zdecydowanie niższa niż w 2021 roku. Do wzrostu cen mieszkań przyczynia się m.in. inflacja, duży wzrost cen materiałów budowlanych, ale i wzrost wynagrodzeń zatrudnionych osób oraz mniejsze bezrobocie.  

Kredyt hipoteczny (Kraków) w 2022 – czy warto?

Wysokość inflacji, jak i stóp procentowych może mieć wpływ na kolejne wzrosty cen mieszkań oraz zahamowanie rozwoju rynku nieruchomości. Jednak w obecnej sytuacji można znaleźć również pewne zalety. Niższe zainteresowanie kredytami sprawia, że ceny mieszkań i wysokość rat mogą się ustabilizować, a nawet spaść. To więc idealny moment na kupno nieruchomości w przypadku osób, które posiadają oszczędności. Warto pamiętać także o rządowym programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”, które dotyczy mieszkań i domów do 500 tysięcy złotych. Jeśli ktoś kwalifikuje się do tego programu – warto poczekać do maja i wtedy zdecydować się na kredyt. Ponadto warto również zdecydować się na współpracę z agencją. Agencja nieruchomości (Kraków) oferuje usługi doradców kredytowych, którzy dobierają najbardziej korzystne oferty banków w danej chwili. Jest to wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy. Ekspert kredytowy ap7 group zapewnia opiekę na każdym etapie procesu kredytowego jak i w okresie posprzedażowym.